Infected Mushroom

Infected Mushroom http://www.myspace.com/infectedmushroomcentral
http://www.facebook.com/infectedmushroom

Infected Mushroom to dwaj Izraelczycy: Amit Duvdevani oraz Erez Aizen, pochodzący z miasta Hajfa. Projekt tych muzyków to jedno z największych objawień izraelskiego psytrance'u po erze goa. Pianina, flety, gitary akustyczne i elektryczne, skrzypce, wiolonczele, chóry - to tylko niektóre z narzędzi, które duet wykorzystuje do tworzenia swego niepowtarzalnego i oryginalnego psytrance'u. Główna cecha twórczości Infected Mushroom to jednak barwne acidowe linie kreujące niezwykle oryginalne melodie. Jeśli do tego dodać lekką, nienachalną perkusję, to mamy już pewne pojęcie o ich muzyce. Czasem ma się wrażenie uczestniczenia w udziwnionej filharmonii - szczególnie słuchając początków niektórych kompozycji - ale już po chwili wkracza się w świat z bardzo nieprzewidywalnymi aranżacjami. Przez tę specyfikę muzyka Infected Mushroom nie każdemu przypada do gustu, ale to właśnie z jej powodu Izraelczycy mają dziś ugruntowaną pozycję w psychedelicznym światku. Muzykę Infected Mushroom można przyrównać do czterech smaków rozróżnianych przez ludzki zmysł. Jest: słodka - pierwiastek infantylności i groteski można dostrzec chyba w każdym ich utworze i to jest bez wątpienia ich znak rozpoznawczy, kwaśna - acidowe pętle nie opuszczają żadnej produkcji, słona - bo trzeba słono zapłacić za wszystkie albumy grupy, gorzka - dla osób, które nie widzą w tej muzyce nic wartego uwagi, omijają ją szerokim łukiem. Reasumując: twórczość Infected Mushroom jest bardzo kontrowersyjna, ale warto ją poznać, jeśli nie miało się wcześniej takiej okazji... Spójrzmy teraz na szczegóły ich działalności - jak to się wszystko rozpoczęło, jak muzyka Infected Mushroom z biegiem czasu się rozwijała i jak ona wygląda na dziś dzień.

Erez Aizen urodził się w 1980 roku. Pierwszy raz zaczął tworzyć muzykę w wieku 11 lat - z początku nie wiedział nawet, że to, co tworzy, to trance (w ówczesnej odmianie oczywiście). W wieku 15 lat został członkiem grupy Shidapu (oprócz Ereza: Miki Litvak, Roy Sasson, Oren Kislev), która dzięki współpracy z DJem Jorgiem (Jorgiem Kesslerem) przyjęła nazwę Shiva Shidapu - pod tą nazwą muzycy wydali trzy albumy i kilka utworów na kompilacjach. Amit Duvdevani z kolei urodził się w 1974 roku. Z początku zajmował się punk rockiem; pisał teksty do utworów lokalnej (znajdującej się niedaleko Hajfy) grupie o nazwie Enzyme. W 1991 roku, na tydzień przed wstąpieniem do armii, Duvdev (pseudonim Amita) był na swej pierwszej trance'owej imprezie - i właśnie to doświadczenie zmieniło całe jego życie. Po roku spędzonym w Indiach postanowił tworzyć trance. W tym zakresie pracował z Royem (wymienionym członkiem Shidapu) nad czterema utworami, które jednak nigdy nie zostały oficjalnie wydane. Wkrótce potem (rok 1996) rozpoczęła się już na dobre współpraca z Erezem Aizenem - jako Shidapu And Duvdev. Ich ówczesne utwory ukazały się na kilku znanych kompilacjach. W niedalekiej przyszłości (rok 1999) założyli psytrance'owy projekt Infected Mushroom. Nazwa ich aktu wzięła się od nazwy punk rockowej grupy - właśnie Infected Mushroom - z którą swego czasu współpracował Amit. W 1999 roku Izraelczycy wydali swój pierwszy album dla jednego z największych izraelskich labeli - Brand New Entertainment, gdzie w specjalnie utworzonym do psytrance'owych celów sublabelu YoYo Records, nagrywają swe płyty po dziś dzień. Oprócz płyt długogrających w swych szeregach mają także mnóstwo singli oraz jeszcze więcej utworów zawartych na przeróżnych kompilacjach - pod względem twórczej płodności grupa ta z pewnością plasuje się w ścisłej światowej czołówce artystów psytrance'owych.

The Gathering - pierwsza produkcja powstałej grupy wyszła 1 marca 1999 roku. Album odniósł sukces - tak niewyobrażalnej dawki psychedelii nie było do tej pory rodem z Izraela. Chociaż znalazły się osoby, którym nie odpowiadały filmowe wstawki, gitarowe riffy i osobliwy - bardzo odmienny od dotychczasowo spotykanego - klimat, to jednak płyta ta pozyskała rzesze zwolenników, których wraz z kolejnymi albumami zaczęło przybywać. Artystycznie produkcja ta czerpała niejedno z dzieł Hallucinogena (halucynogeniusza Simona Posforda) i Sandmana (Izika Levy'ego), lecz dzięki dodatkowemu, niewątpliwemu talentowi dwójki bohaterów tej muzycznej biografii uzyskała oryginalne brzmienie: mocne, energiczne, zakręcone, groteskowe. I kwaśne - to fakt pierwszoplanowy.

Po roku muzycy wydali swój drugi longplay (w rozumieniu płyty kompaktowej) zatytułowany Classical Mushroom - światło dzienne produkcja ta ujrzała dokładnie 1 lutego 2000 roku. Album ten ugruntował wysoką pozycję Infected Mushroom na światowej scenie: lżejsze brzmienie, ale na pewno nie lżejsze pomysły - bez wątpienia każdy, kto przesłuchał chociaż jeden track z tego krążka potwierdzi, że w kwestiach nowych aspektów w izraelskim psytrance'ie Erez i Amit natenczas osiągnęli pierwsze miejsce. Czerpiący z muzyki poważnej "Bust A Move", smutny "None Of This Is Real", jak i chyba jeden z bardziej zakręconych utworów w całej branży - "Sailing In The Sea Of Mushroom", powodują że brak tego albumu we własnej płytotece to grzech.

Po ponad roku (1 marca 2001) pojawia się na rynku nowa płyta Ereza i Amita. B.P. Empire stanowi kolejną zmianę w twórczości grupy. O wiele bardziej oszczędny, przestrzenny i bardziej skupiający się na atmosferze psytrance znowu stanowił łakomy kąsek dla wielbicieli muzyki tych dwóch panów. Trzeci album jest pod względem atmosfery bardziej emocjonalną produkcją, aniżeli poprzednie dwie. Zawarcie "długich" motywów, nie uwypuklanych za często we wcześniejszych produkcjach: wszelkiego rodzaju chóry, pady, stringi - to po prostu strzał w dziesiątkę. Oczywiście mamy również na tym albumie do czynienia z mnóstwem typowych dla twórczości Infected Mushroom melodii - tak oryginalnych i zakręconych ze świecą można szukać w przypadku innych artystów tworzących w podobnym stylu. Po zakończeniu produkcji krążka duet przeniósł się ze swego dotychczasowego studia w Kiryat yam do nowego studia w Tel Awiwie, stolicy Izraelu.

Rok 2003 przyniósł następny album Infected Mushroom. 9 kwietnia 2003 roku to data premiery tej produkcji. Na kolejny album grupy czekało się wyjątkowo dwa lata, a to ze względu na to, że nie mamy na nim do czynienia z jedną, lecz z dwoma płytami. Chociaż początkowo miała powstać jedna płyta (z brzmieniem z CD 2), to w toku pracy duet postanowił jednak na wydanie dwóch płyt. Ruch ten spotkał się z kontrowersjami wśród konserwatywnych fanów grupy - o ile pierwsza płyta prezentuje (lub stara się) psytrance, o tyle druga stanowi odejście od tegoż stylu: płyta The Other Side to chillout w wykonaniu duetu. Trance Side okazał się właściwie porażką - niedopracowany, nietrzymający się kupy klimat i ogólna lekkość tej płyty powodowały zgorszenie wśród zwolenników i powód dla przeciwników, by oskarżyć tę grupę o (może niecałkowite - to nastąpi niebawem) pójście na łatwiznę - na drogę znienawidzonej komercji; chociaż trzeba przyznać, że momentami płyta ta jest niczego sobie. "The Other Side" to z kolei czysty masochizm ze strony Ereza i Amita na swoich wielbicielach: znane brzmienie + nowy styl okazały się chwytem zwiększającym budżet na kontach tych dwóch panów, lecz trzeba z drugiej strony szybko dodać, że jest to płyta znakomita. Pomimo faktu zmiany rynkowego ukierunkowania, "The Other Side" broni się emocjami - radością, smutkiem, zadumą, melancholią.

Po roku na światło dzienne wyszedł piąty album izraelskiego projektu. 2004 rok już na dobre ukazał kierunek muzycznych działań w jakim zmierzają Amit i Erez. Wydawałoby się, że poprzedni album jest tym najbardziej kontrowersyjnym z kontrowersyjnych, ale nie - to IM the Supervisor pokazał dopiero, co znaczy słowo "kontrowersyjny". "IM The Supervisor" ociera się o kicz. Jest to album, którym grupa znacznie zwiększyła swoją liczbę fanów na świecie, ale też utraciła - tych najwierniejszych, którzy byli z nią od samego początku. Chociaż tak jak na płycie "Trance Side" z poprzedniego albumu, tak i na tej jest kilka chwil bardzo przyjemnych dla ucha.

Od tego momentu słuch o grupie jakby zaginął, choć nadal bardzo często występowała ona na wszelakich imprezach i festiwalach. W pierwszej połowie 2006 roku pojawiła się informacja na oficjalnej stronie internetowej Infected Mushroom, że szósty album ujrzy światło dzienne 6 czerwca, jednakże z niewyjaśnionych tak naprawdę powodów termin oficjalnego debiutu został odłożony. Nastąpił on dopiero 26 marca 2007 roku. Z niecierpliwością oczekiwany szósty krążek Infected Mushroom pt. Vicious Delicious[album] okazał się albumem podobnym do "IM The Supervisor". Z jednej strony duet zawarł tu pop-psytrance (ballada, hip-hop), a z drugiej strony np. w kompozycji "Heavyweight" udowodnił, że wciąż potrafi mieszać różne gatunki bez uszczerbku dla opinii swych konserwatywnych fanów. W 2009 roku światło dzienne ujrzało najnowsze dziecko tego duetu - [album artist=Infected mushroom]Legend Of The Black Shawarma, w którym artyści wracają do swoich korzeni.

Jak wspomniano na wstępie - ta izraelska formacja wyprodukowała mnóstwo utworów zawartych na szeregu kompilacji (większość z nich na kompilacjach rodzimego labela - BNE). Oto większość z nich: "Acid Killer", "After A Thousand Years", "Anyone Else But Me", "Classical Mushroom", "Crazy D", "Dainai", "Devil", "Devil (Final Remix)", "Doremifas", "Double Click", "Double Click (Piano Version)", "Dream Theater", "Elm", "Evadawn", "Expose Deck Wizards", "Facing", "I See Myself", "Intelligate", "Into The Matrix", "Lo Ra", "Look At Me", "Mamooshka", "Merlin", "Merlin (Global Cut)", "Monster (Remix)", "Montoya", "MTV", "Muddy Effect", "My Mummy Said", "Nothing Comes Easy", "One Absolute", "Psycho Live Mix", "Red Filter", "Scotch", "Smahuta", "Static Dancing", "Symphonatic", "Waves Of Sound", "Wheels Of Time", "Where Is S", "Wider".

Oprócz tego grupa ta kolaborowała muzycznie z innymi artystami:
- na debiutanckim albumie Avi Algranati (Space Cat - "Beam Me Up" / BNE, 1999) w utworze "Cat On Mushroom",
- na albumie grupy Psysex - "Hardcore Blastoff" (HomMega, 2001) w utworze "Dirty 80's",
- na albumie Yahel - "Private Collection" (HomMega, 2002) w utworze "Electro Panic",
- na kompilacji "Space Mantra - Ganesh Propaganda" grupa występuje wraz z Avim Algranatim jako Cat On Mushroom w utworze "The Fly", na tej samej składance wspólna współpraca z DJem Jorgiem jako Jorg On Mushroom przynosi owoc w postaci utworu "The Messenger",
- na albumie grupy Violet Vision pt. "Unfold" Amit śpiewa w tracku "Get You Closer",
- Erez zajął się remasterowaniem debiutanckiego albumu grupy Dark Soho pt. "Sun Spot" (BNE, 2001),
- wspólnie z grupą GMS "grzybowy duet" nagrał utwór "Arabian Knight On Meskaline".

Erez ponadto nagrywał też solowo jako I.Zen - ale tylko wtedy, gdy nie pracował nad swym flagowym projektem wraz z Amitem. Przykładowe utwory: "Voices", "Blue Rhythmic Night", "Ministry Angels [Edit] Feat. Yahel", "For The People Feat. Yahel". Izraelczycy stosunkowo rzadko podejmują się remixów utworów innych artystów - do najbardziej znanych popełnionych przez nich należą: "Millions Of Miles Away Remix" (Oforia - "Millions Of Miles Away EP" / BNE, 2002) oraz "Gravity Waves Rmx" (Xerox - "Freestyle" / HomMega). Co ciekawe, swego czasu głośno było o rzekomej współpracy tej grupy z samym Simonem Posfordem, jednakże na hucznych zapowiedziach się zakończyło. Niemniej utwór "Gamma Goblins (Infected Mushroom Remix)" powstał, ale nie został oficjalnie wydany.

W swoich utworach często goszczą Crazy Dana - Dan Lavi ze swoimi gitarowymi wstawkami w utworach takich jak "None Of This Is Real", "Unbalanced (Baby Killer Rmx)", "P.G.M." czy "Dancing With Kadafi" nieraz powodował radość i szczęście w duszy. Oprócz Dana do większych wpisów w muzykę tej grupy należy zaliczyć Michele Adamson (swoją drogą użyczyła głosu w albumie projektu Shpongle pt. "Tales Of Inexpressible") - to właśnie ona napisała tekst i zaśpiewała w utworach "Blink" oraz "Illuminaughty". W utworze "Deeply Disturbed" zagościł ponadto Berry Sakharof - izraelska gwiazda rocka, a z kolei we wspomnianym już utworze "Dancing With Kadafi" - Yonatan. Jako Infected Mushroom odwiedzili wraz ze swoją muzyką wiele krajów , na przykład: Japonię, Brazylię, USA, Meksyk, Węgry, Hiszpanię, Niemcy, Szwajcarię, Francję, Szwecję, Portugalię, Cypr, Wielką Brytanię, Turcję, Kostarykę, Holandię, Włochy, RPA, Polskę ( Electrocity 4 ). Do artystycznych marzeń Infected Mushroom należy skomponowanie muzyki do filmu, tudzież muzyki do gry na konsolę.


Dyskografia

Albumy:
The Gathering (1999)
Classical Mushroom (2000)
B.P. Empire (2001)
Converting Vegetarians (2003)
IM The Supervisor (2004)
Vicious Delicious (2007)
The Legend Of The Black Shawarma (2009)
Army of Mushrooms (2012)

EP:
Intelligate EP (1999)
Bust a Move EP (2001)
Classical Mushroom EP (2001)
B.P. Empire EP (2001)
Birthday EP (Feat. Berry Sakharof) (2003)
Deeply Disturbed EP (2003)
The Other Side EP (2003)
Cities Of The Future (2004)
Stretched (2005)
Becoming Insane (2007)


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Utwory tego wykonawcy

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.