Kat

Kat KAT - polski zespół muzyczny, prekursor i czołowy przedstawiciel rodzimego heavy, thrash, a nawet black metalu. Należał obok zespołów Turbo i TSA do tzw. Wielkiej Trójcy Polskiego Metalu.
Historia zespołu jest nieco skomplikowana, a dodatkowo komplikuje ją fakt, że obecnie istnieją dwa zespoły, mające z tą nazwą "coś wspólnego": <<Kat>> (zespół, którego liderem jest współzałożyciel Kata w 1979r. Piotr Luczyk), oraz <<Kat & Roman Kostrzewski>> (zespół skupiony wokół współzałożyciela Kata - Ireneusza Lotha oraz wieloletniego wokalisty formacji - Romana Kostrzewskiego).

Oba te zespoły powstały po rozłamie Kata w roku 2004. Istnieją równolegle, przy czym obecnie jedynie drugi z nich prowadzi aktywną działalność koncertową - planuje także wydanie płyty z nowym materiałem.

Tak zwane "klasyczne" albumy Kata (tj. powstałe przed rozłamem), do których zaliczają się najwybitniejsze, jak np. "Bastard" (1992) czy "Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach" (1996) to perły polskiego thrash metalu, do których poziomu lirycznego i muzycznego niewiele innych wykonawców zdołało się zbliżyć.
Warto dodać, że w jednym z "klasycznych" albumów -"Ballady"- udział wziął jeden najlepszych polskich jazzmanów - Józef Skrzek (z SBB). "Legenda wyśniona" i "Niewinność" to efekt współpracy starych znajomych. Kostrzewski przez pewien czas tworzył wraz z SBB, co było powodem zawieszenia działalności Kata.

W warstwie muzycznej zespół słynie z doskonałej rytmiki i bezkompromisowości riffów, wzbogacanej ciekawymi harmoniami oraz niebanalną strukturą utworów. Z kolei w warstwie lirycznej wedle powszechnym opiniom Kostrzewski ustawia, patrząc w skali polskiej sceny metalowej, poprzeczkę wyłącznie sobie samemu - dla innych tekściarzy jego poziom jest nieosiągalny. Balansujące na granicy dobrego smaku (a nawet często ją przekraczające), intrygujące, obrazoburcze ale i często pełne uroku teksty tworzą klimat mistycyzmu, tajemnicy, związków z przyrodą i naturą człowieka. Ze względu na swoje teksty Roman Kostrzewski był często oskarżany o promowanie satanizmu - cokolwiek to oznacza - niemniej jednak dla każdego, kto zbada jego twórczość inaczej niż powierzchownie, jasnym jest, że są to oskarżenia przesadzone. Oczywiście zespół nie odżegnuje się od symboliki, która mogłaby takie powiązania sugerować, jest to jednak element konwencji, w której tworzą, a w której szczególnie Kostrzewski czuje się szczególnie dobrze.

Po rozłamie Kata w 2004 zespół Kat (w środowisku fanów zwany "Katem Luczyka") nagrał w nowym składzie album "Mind Cannibals", który, ze względu na obecność innego wokalisty/tekściarza (Henry Beck) nie miał wiele wspólnego z dawnymi dokonaniami zespołu, tym bardziej, że teksty są tam angielskie, w przeciwieństwie do albumów sprzed rozpadu. Muzyczne podobieństwa owszem istnieją - wszak Piotr Luczyk był współkompozytorem wielu utworów Kata (choć, wbrew temu, co można sądzić, bynajmniej nie wszystkich - najmniejszy jest jego udział w kompozycjach na albumach "Róże Miłości..." i "Szydercze Zwierciadło", a i na innych albumach w wielu kompozycjach współuczestniczyli zarówno Kostrzewski i Loth, jak i tragicznie zmarły Jacek Regulski (drugi gitarzysta zespołu)). Niemniej jednak płyta ta nie jest przez wielu fanów uznawana za kontynuację ścieżki muzycznej zespołu Kat.

Z kolei Kat & Roman Kostrzewski tworzą nową płytę, podgrzewając klimat oczekiwania i dając wiele sugestii, że będzie ona właśnie takim, oczekiwanym przez fanów, nawiązaniem i kontynuacją. Ze względu na obecność Kostrzewskiego można być pewnym, że będzie to możliwe lirycznie. Jeśli chodzi o muzykę, uważa się, że Ireneusz Loth, jako współtwórca wielu utworów Kata przed rozpadem, jest w stanie wraz z gitarzystami i basistą K&RK stworzyć godnie brzmiący materiał. Zespół zaczął wykonywać pierwsze nowe utwory podczas koncertów, począwszy od 2007 roku.

Roman Kostrzewski wydał solową płytę pt. "Woda" 9 listopada 2007 roku. Nowy album Kat & Roman Kostrzewski ostatecznie, po wielu opóźnieniach, zostanie wydany przez Mystic Production 4 kwietnia 2011 roku. Płyta nosi tytuł "Biało-Czarna".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Utwory tego wykonawcy

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.