R.E.M.

R.E.M. R.E.M. - amerykańska grupa rockowa powstała w 1980roku w Athens, w stanie Georgia. R.E.M. (skrót od ang. Rapid Eye Movement - jedna z faz snu) była grupą, która zbudowała pomost pomiędzy punk rockiem, a rockiem alternatywnym. Zespół złagodził punkowe brzmienie, wprowadzając delikatną, jangle popową grę gitar i mamroczące śpiewy Michaela Stipe'a, pozostawiając jednocześnie punkową energię i spontaniczność. W 2007 roku wprowadzeni do Rock and Roll Hall of Fame.

Historia grupy bierze swój początek w małym sklepie muzycznym w Athens, gdzie nastoletni jeszcze Michael Stipie wplątał się w rozmowę ze sprzedawcą Peterem Buck'em na temat płyty "Horses"(debiutancki album Patti Smith). Wkrótce udali się wspólnie na University of Georgia gdzie poznali Mikea Millsa i Billa Berrego, przyjaciół ze szkoły średniej.
Zespół debiutował w 1983 krążkiem "Murmur". Przez następne lata swej działalności grupa regularnie wydawała albumy jednocześnie intensywnie koncertując. Z czasem brzmienie grupy wyszlachetniło się, jednocześnie nabierając odcienia melancholijnej zadumy. Coraz częściej w aranżacjach pojawiają się delikatnie grająca sekcja smyczków. Także w tekstach grupy daje się wyczuć intelektualny niepokój.

W połowie lat osiemdziesiątych R.E.M. staje się jedną z najpopularniejszych grup stylu college rock, a wkrótce potem zapewnia sobie miejsce w czołówce amerykańskiego rocka głównego nurtu. Przełomem w karierze muzyków stała się płyta z 1991 "Out of Time". Wtedy to zespół po raz pierwszy zdobył listę Billboard 200 czy UK Albums Chart, głównie za pomocą wielkich przebojów "Losing My Religion", czy "Shiny Happy People". Mimo zupełnie odmiennego nastroju, wydana rok później "Automatic for the People" również została doceniona przez krytyków muzycznych. Wiele kompozycji z płyty zyskało znaczną popularność np.: "Drive", "The Sidewinder Sleeps Tonite", "Everybody Hurts", oraz "Man on the Moon" będący hołdem dla komika Andyego Kaufmana, sam utwór znalazł się później jako kompozycja tytułowa do filmu biograficznego z Jimem Careyem w roli głównej. Krążek cechuje akustyczne brzmienie i poruszające zagadnienia moralności i śmierci liryki. Fotografia na okładce albumu ukazuje natomiast znak na motelu w mieście Miami, gdzie została zrealizowana część albumu.

Z czasem, głównie za namową Billa, R.E.M. zmieniło styl grania na jeszcze bardziej rockowy. Praca nad albumem "Monster" zbiegła się ze śmiercią wieloletniego przyjaciela i fana zespołu Kurta Cobaina w 1994. To właśnie dla uczczenia jego pamięci powstał utwór " Let Me In". W całym albumie krytycy doszukują się szerokich wpływów glam rocka. Sam Peter Buck określił jej charakter jako rock dodając obok znak zapytania. New Adventures in Hi-Fi kontynuuje z lekka psychodeliczny charakter płyty Monster, powstawała natomiast w wielkiej trasie koncertowej w którą ruszył zespół po niemalże 5 latach przerwy od występów na żywo.

W roku 1997 grupę opuścił perkusista Bill Berry. Decyzja o odejściu była spowodowana kiepskim stanem zdrowotnym muzyka. Pierwszy krążek nagrany przez R.E.M. jako trio to wydany w 1998 "Up".
W 2001 roku na premierę doczekał się album Reveal, który śmiało można nazwać jedną z najlepszych i przede wszystkim najpiękniejszych płyt R.E.M. W tym samym roku zespół został zaproszony przez telewizję MTV do zagrania koncertu unplugged. W 2003 nadszedł czas na podsumowanie okresu z lat 1988-2003, składanką największych przebojów R.E.M. p.t In Time: The Best Of 1988-2003. Wydanie płyty poprzedziła trasa koncertowa w czasie, której R.E.M. zagrał 10 lipca na warszawskim Torwarze jedyny koncert w Polsce.

W roku 2004 zespół wydał album "Around The Sun", na którym znalazła się podbijająca listy przebojów w Europie piosenka "Leaving New York". Wydanie płyty uświetniła kolejna wielka trasa koncertowa po całym świecie która zakończyła się 10 lipca 2005 na Millenium Stadium w Cardiff. Czternasty studyjny album R.E.M., "Accelerate", miał swoją premierę na przełomie marca i kwietnia 2008 roku. Rok później ukazał się krążek zatytułowany "Live at The Olympia" będący zapisem koncertów które odbywały się od 30 czerwca do 5 lipca w dublińskim teatrze. Z okazji trzydziestolecia istnienia grupy 26 października 2010 ukazała się kolejna płyta DVD - "Live From Austin" która przypomina nam największe przeboje zespołu.

Ostatni longplay "Collapse Into Now" do sklepów trafił w marcu 2011 roku. Był to jedyny album z tak szerokim udziałem gości. Poza głosem Michaela słyszymy na nim takich artystów jak Patti Smith,
Eddie Vedder czy Peaches. Płyta promowana była video klipami które różnie przyjmowane były przez krytyków i fanów.

21 września 2011roku grupa podjęła decyzję o zakończeniu działalności po 31 latach istnienia zespołu. R.E.M. pożegnał się z fanami wydając dwupłytowe podsumowanie swojej muzycznej działalności zatytułowane "Part Lies, Part Heart, Part Truth, Part Garbage".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.