Sly & The Family Stone

Sly & The Family Stone Amerykańska grupa założona w San Francisco w stanie Kalifornia w 1967 r. Utworzyli ją: Sly Stone (właśc. Sylvester Stewart, ur. 15.03. 1944 r. w Dallas w stanie Texas, USA), Freddie Stone (ur. 5.06. 1946 r. w Dallas; gitara), Rosie Stone (ur. 21.03.1945 r. w Vallejo w stanie Kalifornia, USA, fortepian), Cynthia Robinson (ur. 12.01.1946 r. w Sacramento w stanie Kalifornia, USA; trąbka), Jerry Martini (ur. 1.10.1943 r. w stanie Kolorado, USA; saksofon), Larry Graham (ur. 14.08. 1946 r. w Beaumont w stanic Teksas. USA; bas) i Greg Errico (ur. 1.09. 1946 r. w San Francisco w stanie Kalifornia, USA; perkusja).
Sly Stone rozpoczął karierę muzyczną już w 1948 r. Jako "cudowne dziecko" wziął udział grając na perkusji i gitarze - w singlu "On The Battlefield For My Lord", nagranym przez zespół The Stewart Four złożony z członków jego rodziny. W szkole średniej śpiewał z grupą The Vicanes, a od początku lat 60. występował w barach i klubach North Beach w San Francisco. Sly był członkiem kilku formacji, m.in. Joe Piazza And The Continentals, a także liderem własnego zespołu. Z tego okresu pochodzi singel "Long Time Away".


Terminował jako disc jockey w stacjach radiowych KSOL i KDIA. Później znalazł zatrudnienie w Autumn Records, gdzie pracował jako kompozytor, autor tekstów i producent. W 1964 r. odniósł pierwszy sukces piosenką Bobby'ego Freemana "C'mon And Swim". Jego własny singel "I Just Learned How To Swim" miał mniej szczęścia na listach przebojów, podobnie jak "Buttermilk Pts l & 2". Jednak zasługi artysty w dziedzinie produkcji nagrań były oceniane bardzo wysoko. Grupy takie, jak: The Beau Brummels, The Tikis i The Mojo Men, zawdzięczają mu nieskazitelne, indywidualne brzmienie.


W 1966 r. Sly założył zespół The Stoners, w którego składzie znalazła się Cynthia Robinson, lecz który wkrótce rozpadł się. Rok później formacja Sly And The Family Stone zadebiutowała singlem "I Ain't Got Nobody", wydanym przez lokalną wytwórnię Loadstone. Potem grupa podpisała kontrakt z Epic Records i wkrótce światło dzienne ujrzał pierwszy album A Whole New Thing.


Sukces nadszedł dopiero w 1968 r., kiedy singel "Dance To The Music" wszedł do Top 10 w USA i Wielkiej Brytanii. Kolejnym hitem okazał się jego następca "Everyday People", który dotarł do pierwszego miejsca amerykańskiej listy na początku 1969 r. Największym sukcesem Sly And The Family Stone był ich czwarty z kolei album Stand!, który został sprzedany w ilości dwóch milionów egzemplarzy, a utwory: tytułowy," I Want To Take You Higher" i "Sex Machine" zmieniły na zawsze obraz czarnej muzyki. Pulsowały nowym rytmem, łącząc w sobie soul, doo-wop i brzmienie San Francisco.


Współcześni wykonawcy, od Milesa Davisa po George'a Clintona i The Temptations, byli pod znaczącym wpływem muzycznych wizji Sly'a. Udany występ na festiwalu w Woodstock spowodował nową falę popularności zespołu. Nadchodząca dekada rozpoczęła się wydaniem przebojowego singla "Thank You (Falettinme Be Mice Elf Again)"/"Every-body Is A Star" numerem l w kategorii rhythm'n'bluesa i pop. Niestety dobra passa dobiegała końca. Sly zaczął opuszczać koncerty, a te, w których brał udział, często rozczarowywały. Pomimo to kolejny album - There's A Riot Goin' On (z 1971 r.) znów znalazł się na szczycie amerykańskich notowań, a trzy pochodzące z niego single: "Family Affair" (numer l w USA w kategorii rhythm'n'bluesa i pop), "Running Away" i "Smilin'" odniosły spory sukces. Jednak czuło się, że radosny zgiełk lat 60. już przebrzmiał.


Następne wydawnictwa Sly'a Fresh (z 1973 r.), Small Talk i High On You odzwierciedlały spadek popularności artysty. Skład The Family Stone także zaczął się wykruszać: Larry Graham założył własny zespół Graham Central Station, a Grega Errico zastąpił Andy Newmark. Jednym z powodów rozpadu grupy było uzależnienie Sly'a od narkotyków. W nagraniu albumu z 1979 r Back On The Right Track, wzięło udział kilku muzyków z oryginalnego składu, ale późniejsze trasy koncertowe były przerywane z powodu narkotykowych problemów frontmana. W 1987 i 1989 r. Sly został aresztowany za posiadanie kokainy. W 1993 r. Sly & The Family Stone zostali wprowadzeni do rock'n'rollowego Panteonu Sław.



User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Utwory tego wykonawcy

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.