The Smiths

The Smiths Manchester, Wielka Brytania (1982 - 1987)

Zespół The Smiths powstał gdy wiosną 1982 roku gitarzysta Johnny Marr (31.10.1963) poprzez wspólnych znajomych trafił na tekściarza Stevena Patricka Morrissey'a (22.05.1959). Razem napisali i nagrali kilka piosenek po czym jesienią tego samego roku zatrudnili basistę Andy'ego Rourke'a oraz perkusistę Mika Joyce'a. W kilka miesięcy później zespół zadebiutował w rodzinnym Manchesterze jako The Smiths.
Pierwszy singel "Hand In Glove" stał się prawdziwą sensacją brytyjskiego podziemia. O zespole zaczęto mówić i to nie tylko za sprawą muzyki - zainteresowanie dziennikarzy wzbudzał sam Morrissey swoimi wywiadami, pełnymi kontrowersyjnych i nierzadko sprzecznych opinii. Kolejne single, "This Charming Man" oraz "What Difference Does It Make", dotarły kolejno do 25. i 12. miejsca w Wielkiej Brytanii, zaś debiutancki album "The Smiths" z 1984 roku znalazł się na 2 miejscu brytyjskiej listy przebojów. W tym samym roku ukazuje sie album "Hatful Of Hollow" będący zestawem piosenek z pierwszej płyty oraz stron 'B' singli.
Popularność The Smiths rosła ograniczając sie jednakże głównie do Wysp Brytyjskich - w Stanach Zjednoczonych zespół pozostawał nadal niezauważany. Na fali tej popularności drugi album zespołu, "Meat Is Murder" z 1985 roku, dotarł od razu na pierwsze miejsce tamtejszej listy przebojów, pomimo iż przez większość krytyków został uznany za gorszy od poprzednika. Na rynku muzycznym zaczęły pojawiać się zespoły zdecydowanie grające pod wpływem unikalnego stylu The Smiths. Jednocześnie Morrissey co raz częściej w swoich wypowiedziach poruszał tematy społeczne i polityczne, zdecydowanie negując rządzącą podówczas Margaret Thatcher.
Za szczytowe osiągnięcie grupy uważa się trzeci album - wydany w 1986 roku "Queen Is Dead". Oprócz znakomitych recenzji płyta osiągnęła też spory sukces komercyjny trafiając w Wielkiej Brytanii na 2. miejsce listy przebojów oraz dostając się do TOP100 w Stanach Zjednoczonych. W tym samym roku z zespołu zostaje usunięty ze względu na heroinowy nałóg Andy Rourke, który powraca po kilku miesiącach.
W kolejnym roku światło dzienne ujrzały aż trzy albumy zespołu. Pierwszy z nich, "World Won't Listen'', ma podobną formułę jak "Hatful Of Hollow" - zawiera kilka utworów z poprzednich albumów i strony B singli. Płytą tylko dla najzagorzalszych fanów jest kolejny album z tego roku, "Louder Than Bombs" - zbiór 24 utworów z czego 20 pojawiło się na wcześniejszych albumach.
Najistotniejszą pozycją okazuje się być album "Strangeways Here We Come" - ostatni studyjny produkt pod znakiem The Smiths. Niestety - krążek ukazuje się na rynku już po odejściu Marra. Napięcia pomiędzy członkami grupy, różnice w podejściu do muzyki i dalszej drogi zespołu oraz rozczarowanie przemysłem muzycznym (głównie ze strony Marra) doprowadziły do rozpadu The Smiths.
Po rozejściu się członków zespołu ukazuje się na rynku w 1988 roku koncertowy album "Rank".
Pozostałe albumy to już wyłącznie składanki: "The Best I i II", "The Singles" oraz "The Very Best Of" z 2001 roku. Tytuły w zasadzie wyjaśniają wszystko jeśli chodzi o zawartość.
Marr zaangażował się w wiele muzycznych projektów nagrywając m.in. z Brianem Ferrym oraz Billym Braggiem, grał w zespole Electronic a w 2000 roku założył własną grupę Johny Marr's Healers. Ostatnio można go było usłyszeć w kilku utworach Pet Shop Boys. Morrissey po odejściu z The Smiths rozpoczął karierę solową wydając kilka płyt sygnowanych swoim nazwiskiem. Mike Joyce przyłączył się do reaktywowanego właśnie Buzzcocks. Andy Rourke wycofał się z aktywnego życia muzycznego.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.