Zdzisława Sośnicka

ZdzisÅ‚awa SoÅ›nicka Zdzis³awa So¶nicka (w³a¶c. Zdzis³awa Barbara So¶nicka-Bajer; ur. 29 sierpnia 1945 w Kaliszu) - polska piosenkarka i kompozytorka.

Kojarzona przede wszystkim z Poznaniem, w wywiadach podkre¶la, ¿e pierwsze 18 lat swojego ¿ycia spêdzi³a w³a¶nie w Kaliszu, gdzie urodzi³a siê 29 sierpnia 1945 roku.

Rodzice Pani Zdzis³awy- Roman i Kazimiera So¶niccy nie byli zawodowo zwi±zani z muzyk±. Jednak muzyka by³a nieod³±cznym elementem ich ¿ycia. Mama od zawsze marzy³a o tym, by graæ na fortepianie, natomiast tato - by³ wojskowym, absolwentem Szko³y Podchor±¿ych w Wilnie i ... solist± tamtejszego chóru. Tato Pani Zdzis³awy zna³ marzenie ¿ony i postanowi³ je spe³niæ, kupuj±c Jej pianino. Nied³ugo po tym wydarzeniu okaza³o siê, ¿e jak mówi Pani Zdzis³awa "ja by³am w drodze, wiêc mama nie mia³a ju¿ czasu na intensywn± naukê gry na instrumencie". Jednak mi³o¶ci± do muzyki postanowi³a podzieliæ siê z córkami - Zdzis³aw± i Ew±.

Pierwsze kroki w ¶wiecie muzyki Pani Zdzis³awa stawia³a w³a¶nie pod kochaj±cym okiem mamy. Nastêpne - pod czujnym okiem profesorów. Najpierw w Podstawowej Szkole Muzycznej w Kaliszu, do której zaczê³a uczêszczaæ w wieku 7 lat. Kolejnym etapem nauki by³a ¦rednia Szko³a Muzyczna - klasa fortepianu. W 1961 roku talent, umiejêtno¶ci i ciê¿ka praca uczennicy zosta³y docenione przez gremium profesorskie i przyznano Jej pierwsze wyró¿nienie - Stypendium Chopinowskie. Upowa¿nia³o ono do wziêcia udzia³u w Konkursie Chopinowskim, jednak ju¿ wtedy Pani Zdzis³awa wiedzia³a, ¿e Jej zainteresowania muzyczne wykraczaj± poza grê na jednym - wybranym instrumencie. Dlatego z mo¿liwo¶ci tej nie skorzysta³a, bowiem w tym okresie próbowa³a ju¿ swoich si³ na estradzie. By³a wokalistk± bigbitowego zespo³u "Alabama". W 1962 roku wybra³a siê wraz z kolegami na koncert zespo³u "Czerwono - Czarni", nie "zagrza³a" jednak miejsca na widowni. Za namow± kolegów wyst±pi³a w Konkursie M³odych Talentów. Dotar³a wówczas na Festiwal M³odych Talentów w Szczecinie i do "Z³otej Dziesi±tki", co w praktyce oznacza³o wygranie konkursu!!! Kolejnym etapem by³y eliminacje do Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, gdzie w czerwcu 1963 roku Pani Zdzis³awa wy¶piewa³a II Nagrodê. Jednocze¶nie uczêszcza³a do Liceum Ogólnokszta³c±cego im. Anny Jagiellonki, gdzie by³a etatow± recytatork±, akompaniatork±, a potem... piosenkark± na wszelkich imprezach organizowanych w tej¿e szkole.

W 1964 roku Pani Zdzis³awa opu¶ci³a Kalisz i przenios³a siê do Poznania, gdzie rozpoczê³a studia w Pañstwowej Wy¿szej Szkole Muzycznej. Jednak do pe³ni szczê¶cia zabrak³o Jej... 2 punktów! Nie dosta³a siê na wymarzony Wydzia³ Teorii Muzyki, ale rozpoczê³a studia na Wydziale Wychowania Muzycznego. Przeprowadzka do innego miasta nios³a za sob± wiele zmian. Nowa szko³a, nowi ludzie i nowa... wielka mi³o¶æ Pani Zdzis³awy. Mi³o¶ci± t± okaza³ siê student Technologii Drewna, jednocze¶nie kierownik Klubu Studenckiego "Nurt"- Jerzy Bajer.

"Nurt" sta³ siê wiêc miejscem spotkañ (prywatnych), ale tak¿e doskona³ym sposobem na szlifowanie swoich umiejêtno¶ci estradowych. Na deskach Teatrzyku Studenckiego Pani Zdzis³awa ¶piewa³a romanse i ballady Wertyñskiego i Okud¿awy. Przygotowywa³a siê tak¿e do wystêpu na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. W 1964 roku odby³ siê trzeci Konkurs Piosenki Studenckiej, na którym zdoby³a I Nagrodê.

Rok 1965 przyniós³ kolejne wyró¿nienia, min. we Wroc³awiu na Festiwalu "Jazz nad Odr±" oraz wystêpy na przegl±dach studenckich w Marsylii i Oslo, a na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu- wyró¿nienie za debiut. Du¿a czêstotliwo¶æ wystêpów na festiwalach i przegl±dach piosenek nie przeszkodzi³a Pani Zdzis³awie w kontynuacji studiów. Po pierwszym, bardzo trudnym (z powodu wielu nieobecno¶ci) roku, z którego egzamin jednak zaliczy³a - dalsza nauka przynosi³a wiele satysfakcji, a zajêcia z prof. Stefanem Stuligroszem sprawia³y wiele rado¶ci i by³y nieocenionym wk³adem w dalszy rozwój artystyczny Pani Zdzis³awy.

W 1966 roku zainteresowa³ siê m³od± piosenkark± kompozytor muzyki do filmu "Chudy i inni" - Wojciech Kilar. Zaprosi³ J± do nagrania wokaliz do tego¿ filmu, który sta³ siê debiutem filmowym piosenkarki. Premiera odby³a siê 24 lutego 1967 roku.

15 czerwca 1968 roku Pani Zdzis³awa ukoñczy³a studia, dyryguj±c na koncercie dyplomowym "Pie¶niami Kurpiowskimi" Karola Szymanowskiego oraz "Ave Verum" Wolfganga Amadeusza Mozarta, i otrzyma³a tytu³ Magistra Sztuki.

Po ukoñczeniu studiów podjê³a - na krótko - wspó³pracê z grup± "Bizony" - Zbigniewa Bizona, a nastêpnie zwi±za³a siê z grup± Huberta Szymczyñskiego "Tramp". Zespó³ ten zadebiutowa³ 28 grudnia 1969 roku w Telewizji Polskiej, w programie "Bia³a Dama". W styczniu 1970 roku wyst±pili w Telewizyjnej Gie³dzie Piosenki. Jednak to ci±gle jeszcze nie by³o to ...

Pani Zdzis³awa d³ugo czeka³a na swój wielki dzieñ, który zbli¿a³ siê wielkimi krokami... A wszystko zaczê³o siê od telegramu.

Marek Sewen - ówczesny dyrektor artystyczny Polskich Nagrañ zobaczy³ piosenkarkê w TV i postanowi³ skomponowaæ dla Niej piosenkê.

Zdzis³awa So¶nicka otrzyma³a telegram z wiadomo¶ci±, ¿e chcia³by siê z Ni± skontaktowaæ. Po 3 dniach by³a ju¿ w Warszawie i rozpoczê³y siê rozmowy o piosenkach, p³ytach i festiwalach... Powoli rodzi³a siê piosenka "Dom, który mam" z muzyk± Marka Sewena i tekstem Jana Zalewskiego. Zaledwie 4 minuty (tyle mniej wiêcej trwa utwór) wystarczy³y, aby zaistnieæ w sercach s³uchaczy i pozostaæ tam na bardzo d³ugo. Piosenka, która w dniu premiery - na Festiwalu Piosenki w Opolu, w 1971 roku nie otrzyma³a ¿adnej nagrody, tak naprawdê zwyciê¿y³a!

To by³ przebój! Z kolejnego - tym razem zagranicznego - Festiwalu Piosenki, na który pojecha³a do Rostocku przywioz³a ju¿ dwie nagrody: Nagrodê Publiczno¶ci i II Nagrodê w klasyfikacji jurorów. W sierpniu, na Miêdzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie Pani Zdzis³awa wy¶piewa³a dla piosenki "Dom, który mam" cztery nagrody: III Nagrodê, Nagrodê Publiczno¶ci, Fotoreporterów oraz "G³osu Wybrze¿a"!

Debiutancki album Pani Zdzis³awy- wydany w styczniu 1972 roku by³ w³a¶ciwie nieosi±galny w sklepach, pomimo, ¿e pierwszy nak³ad liczy³ 250 tysiêcy egzemplarzy! Z tego w³a¶nie wzglêdu Polskie Nagrania wyda³y 2 i ... 3 nak³ad!!! W sumie sprzedano 750 tysiêcy egzemplarzy tej p³yty, co przynios³o Pani Zdzis³awie kolejne wyró¿nienie- "Z³ot± P³ytê".

Piosenka "Dom, który mam" zaistnia³a tak¿e w filmie - w 6 odcinku serialu TV "Podró¿ za jeden u¶miech" zatytu³owanym "Polowanie na kapelusz". Premiera serialu mia³a miejsce w styczniu 1972 roku.

Nastêpny wyjazd - tym razem na Koncert Galowy Targów Midem w Cannes z piosenkami "Dom , który mam" i "Inne ³zy" poci±gn±³ za sob± zaproszenie na ... kolejny festiwal! W Cannes podziwia³ Pani± Zdzis³awê Francis Lai, który na nastêpnym festiwalu (w Caracas) pe³ni³ rolê jurora. Zauroczony wystêpem zaprosi³ J± do Wenezueli na kolejny Festiwal Piosenki. Na pytanie: "Kiedy on siê odbêdzie?" - Pani Zdzis³awa us³ysza³a odpowied¼ - "Za 10 dni."(!!!) Tak wiêc, po 10 dniach przygotowañ polecia³a do Caracas w Wenezueli na festiwal obfituj±cy w... przygody. Zaczê³o siê ju¿ na lotnisku. Otó¿ samolot, którym Pani Zdzis³awa dotar³a do Caracas, po zatankowaniu paliwa polecia³ dalej- do Tokio. I w³a¶nie wtedy okaza³o siê, ¿e na jego pok³adzie pozosta³y walizki z nutami i wszystkimi kreacjami! Pierwsze godziny w Caracas Pani Zdzis³awa spêdzi³a w pokoju hotelowym z niespe³na 5 dolarami w kieszeni! Na szczê¶cie ca³y baga¿ uda³o siê odzyskaæ jeszcze przed rozpoczêciem zmagañ festiwalowych. To jeszcze nie wszystko ... Tu¿ po rozpoczêciu prób okaza³o siê, ¿e jest to Festiwal de Onda Nueva, co oznacza³o, ¿e wszystkie prezentowane piosenki musz± spe³niaæ warunek "nowego rytmu, nowej fali". Poniewa¿ przygotowany na ten festiwal utwór nie spe³nia³ tego warunku, trzeba by³o znale¼æ jakie¶ rozwi±zanie... Piotr Figiel, który pojecha³ z Pani± Zdzis³aw± mia³ 3 dni na napisanie nowej aran¿acji do piosenki, tak aby nadawa³a siê do wykonania na tym Festiwalu. Utwór "Jeste¶ blisko", na przygotowanie którego - w nowej aran¿acji - Pani Zdzis³awa mia³a 3 (!!!) dni przyniós³ Jej I Wyró¿nienie.

Nastêpny Festiwal - w czerwcu 1972 roku, w Bu³garii, gdzie za¶piewa³a piosenki "Nokturn" oraz "Codziennie pomy¶l o mnie chocia¿ raz" - to kolejna, tym razem I Nagroda - "Z³oty Orfeusz".

Po krótkim wakacyjnym odpoczynku przyszed³ czas na zmagania sportowe. Razem ze sportowcami oraz Maryl± Rodowicz i Andrzejem D±browskim, pojecha³a do Gmundem w Austrii, gdzie ¶piewa³a piosenki "Inne ³zy" oraz "Codziennie pomy¶l o mnie chocia¿ raz"- piosenkê, która po "Domu , który mam" sta³a siê drug± "piosenk± festiwalow±".

Z Gmundem Pani Zdzis³awa przywioz³a dwie nagrody: I Nagroda za wystêp solowy i II Nagroda w klasyfikacji "dru¿ynowej". Nadszed³ listopad 1972 roku i czas, aby Pani Zdzis³awa pod±¿y³a za swoimi walizkami do Tokio (walizki by³y ju¿ w Tokio przy okazji festiwalu w Caracas). Festiwal Yamahy w Tokio by³ doskonale znany Leszkowi Bogdanowiczowi, z którym Pani Zdzis³awa pojecha³a. Nie by³o dla niego tajemnic±, ¿e próby przed festiwalem s± bardzo pilnie obserwowane przez jurorów i maj± ogromne znaczenie dla ogólnej punktacji. W zwi±zku z tym jeszcze w Polsce nuty, które mia³y byæ zabrane do Tokio zosta³y sprawdzone przez zaprzyja¼niony zespó³ muzyków. Ju¿ podczas pierwszej próby w Tokio, dyrygent (L. Bogdanowicz) po rozdaniu nut "nabi³ tempo" i wszyscy muzycy zagrali bez najmniejszego b³êdu! Pani Zdzis³awa za¶piewa³a i rozleg³a siê burza oklasków - by³a to zapowied¼ kolejnego sukcesu - II Nagrody. Rok 1972 to tak¿e II Nagroda zdobyta na Coupe d'Europe Musicale w Austrii, oraz "Z³oty Pier¶cieñ" (I Nagroda) na trzecim Festiwalu Piosenki ¯o³nierskiej w Ko³obrzegu za piosenkê "Nie by³o wtedy ró¿".

Zdzis³awê So¶nick± wyró¿niono tak¿e w plebiscycie "Kuriera Polskiego" w 1972 i 1973 roku ("Z³oty Gwó¼d¼ Sezonu") oraz tytu³em "Wielkopolanina 1972 Roku".

Po okresie zmagañ festiwalowych i nagraniu drugiej p³yty - wydanej w 1973 roku, zawieraj±cej kompozycje samej Artystki "ukrywaj±cej siê" pod pseudonimem Barbara Bajer - utworzonym z Jej drugiego imienia i nazwiska mê¿a - nadszed³ czas na zastanowienie siê, co dalej. Wiêkszo¶æ komponowanych dla Niej utworów przypomina³a w brzmieniu piosenkê "Dom, który mam". Policzono, ¿e Polskie Nagrania wyda³y "Dom..." na 26 rozmaitych p³ytach! Pani Zdzis³awa postanowi³a odpocz±æ i poszukaæ nowego, innego repertuaru. Nast±pi³a przerwa zarówno w wystêpach, jak i nagraniach. Jednak po tej przerwie narodzi³y siê nowe piosenki. Pani Zdzis³awa powróci³a na deski scen festiwalowych w 1976 roku, w Istambule. By³ to I Festiwal Muzyki POP, z którego przywioz³a Nagrodê Krytyki Muzycznej za utwór, którego by³a kompozytorem, a angielski tekst piosenki ,,He Loves Me" napisa³ Bogdan Olewicz.

Po udanym powrocie na scenê festiwalow± nadszed³ czas na powrót tak¿e do studia nagrañ. Pretekstem do powrotu by³ zaproponowany Pani Zdzis³awie nowy utwór - kompozycja Andrzeja Rybiñskiego, z tekstem Bogdana Olewicza, zatytu³owany "Najzwyczajniej w ¶wiecie". Piosenka ta- bardzo niepozorna, ale jak¿e piêkna- nagrana dla Polskiego Radia by³a pierwszym utworem na przygotowywan± now± p³ytê... "Moja Muzyka"- trzeci ju¿ LP Pani Zdzis³awy pojawi³ siê w ksiêgarniach muzycznych w 1977 roku.

Lata 1974 - 1978 to dla Zdzis³awy So¶nickiej tak¿e okres wspó³pracy z Teatrem Rewiowym Friedrichstadpalast w Berlinie, gdzie wyst±pi³a w ok. 250 programach.

Kolejna kompozycja Barbary Bajer , która sta³a siê hitem i przynios³a Jej Grand Prix na Festiwalu w Sopocie, w 1977 roku to utwór "Kochaæ, znaczy ¿yæ" z tekstem Jonasza Kofty. W tym samym roku, tym razem na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu doceniono tak¿e inne walory Artystki, zosta³a wybrana "Miss Obiektywu"- to wyró¿nienie przyznawane przez fotoreporterów.

"Lato 1979 roku zakoñczy³o siê jeszcze zanim tak na dobre siê rozpoczê³o...", tak mówi± osoby, które pamiêtaj± wystêp Pani Zdzis³awy na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, gdzie - w czerwcu 1979 roku po¿egna³a lato lansuj±c swój kolejny hit: "¯egnaj lato na rok"- potwierdzony I Nagrod± (wspóln± dla: kompozytora, autora tekstu, aran¿era i wykonawcy). By³a to premiera piosenki z nowego- podwójnego albumu "Odcienie Samotno¶ci". Pierwszym utworem, który s³yszymy po w³±czeniu p³yty jest partia z musicalu "Evita" zatytu³owana "Nie czekaj mnie w Argentynie"- za¶piewana rewelacyjnie! Jednak utworem, który sprawi³ Pani Zdzis³awie najwiêksz± niespodziankê- w tamtym czasie, okaza³a siê piosenka, któr± Gwiazda w³±czy³a do swojego repertuaru tylko dziêki silnej perswazji... kolegów!!! Wi±¿e siê z ni± ciekawa historia... Pewnego dnia Pani Zdzis³awa wyjê³a ze swojej skrzynki na listy do¶æ grub± kopertê, od zupe³nie nieznanego nadawcy... Po otwarciu owej koperty, wypad³a z niej zwyk³a kaseta magnetofonowa... Autorem listu i jednocze¶nie kompozytorem muzyki, której Pani Zdzis³awa wys³ucha³a po odtworzeniu ta¶my okaza³ siê Marceli Trojan. Muzyka nie bardzo spodoba³a siê Pani Zdzis³awie... Zupe³nie odmienne zdanie na ten temat mia³ jednak Bogdan Olewicz, który zachwyci³ siê ni± ju¿ po pierwszym przes³uchaniu ta¶my tak bardzo, ¿e w niespe³na 14 godzin pó¼niej zadzwoni³, mówi±c: "musimy siê spotkaæ- natychmiast!!!". Poniewa¿ by³a 2:30 w nocy (!!!)- spotkanie zosta³o przesuniête na... 7:00! D³u¿ej Pan Bogdan nie móg³ ju¿ czekaæ i punktualnie zjawi³ siê w mieszkaniu Pani Zdzis³awy z tekstem piosenki "Julia i ja". Jednak ani entuzjazm, ani zaanga¿owanie Bogdana Olewicza nie przekona³y Pani Zdzis³awy. Premiera piosenki odby³a siê podczas recitalu w Rybniku... Gwiazda zapowiedzia³a premierowy utwór, za¶piewa³a i... otrzyma³a owacje na stoj±co!!! I ta sytuacja Jej nie przekona³a, jak sama twierdzi- pomy¶la³a, ¿e publiczno¶æ reaguje tak, gdy¿ s³yszy utwór premierowy. Nastêpnego wieczoru, podczas kolejnego recitalu za¶piewa³a "Juliê..." nie zapowiadaj±c jej ju¿ jednak jako utworu premierowego... Tak¿e i tym razem publiczno¶æ zgotowa³a owacjê na stoj±co!!! Sytuacja powtarza³a siê podczas kolejnych recitali, to ju¿ nie by³ przypadek! Piosenka, któr± Pani Zdzis³awa otrzyma³a- jak sama mówi- "w darze z kosmosu" sta³a siê hitem i do dnia dzisiejszego jest nagradzana szczerymi owacjami!!! Natomiast Marceli Trojan wraz z Bogdanem Olewiczem stworzyli doskona³y duet i napisali kolejne piêkne piosenki, min. ,,Pokochaj mnie ile si³" - utwór za¶piewany przez Pani± Zdzis³awê podczas festiwalu w Opolu. W 2001 roku o piosence: "Julia i ja", która niezmiennie kojarzy siê z rokiem 1980 przypomnieli sobie twórcy serialu "Twarze i maski" wykorzystuj±c j± w VI odcinku, zatytu³owanym: "Próba. Rok 1980".

Kolejne 3 lata, to znowu przerwa w wystêpach spowodowana tym razem bardzo trudn± sytuacj± w Polsce.

Prze³om nast±pi³ w roku 1983, kiedy to zaproponowano Pani Zdzis³awie udzia³ w filmie Krzysztofa Gradowskiego pt. "Akademia Pana Kleksa". Mogli¶my podziwiaæ J± w II czê¶ci filmu, kreuj±c± rolê Smutnej Ksiê¿niczki, ¶piewa³a tak¿e fina³owy utwór "Akademii..." - "Po¿egnanie z Bajk±".

Pocz±tkiem wspó³pracy Pani Zdzis³awy i Jacka Cygana by³ rok 1984 i praca nad kolejn± p³yt±- "Realia", na której znalaz³o siê a¿ 8 utworów ma³o znanego wówczas autora tekstów.

3 wrze¶nia 1984 roku to dzieñ premiery filmu "Wedle wyroków Twoich", dla potrzeb którego Pani Zdzis³awa nagra³a przepiêkny utwór skomponowany przez Andrzeja Korzyñskiego do s³ów Jonasza Kofty.

Zdzis³awa So¶nicka wspó³pracowa³a z wieloma wspania³ymi twórcami. Owocem wspó³pracy ze Zbigniewem Wodeckim jest piosenka "Z Tob± chcê ogl±daæ ¶wiat"- utwór, którego nagranie i premierê opó¼ni³... owad! Otó¿, w dniu, w którym mia³o doj¶æ do nagrania piosenki w domu Pani Zdzis³awy zadzwoni³ telefon. Nie by³oby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, ¿e dzwoni³ z Krakowa Zbigniew Wodecki t³umacz±c, ¿e nie mo¿e pojawiæ siê w studio w Warszawie, gdy¿ w³a¶nie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej nagrywa dla III Programu Polskiego Radia... "Pszczó³kê Majê". Jednak to opó¼nienie nie zaszkodzi³o piosence, przypomnianej pó¼niej na festiwalu w Opolu, podczas koncertu po¶wiêconego pamiêci Jonasza Kofty, który jest autorem tekstu tej piosenki.

Potwierdzeniem zas³ug Zdzis³awy So¶nickiej w reprezentowaniu Polski na Miêdzynarodowych Festiwalach Piosenki oraz Jej wk³adu w rozwój Polskiego piosenkarstwa by³o przyznane Jej w 1987 roku przez Ministra Kultury i Sztuki wyró¿nienie "Za ca³okszta³t twórczo¶ci w dziedzinie piosenkarstwa", a w roku nastêpnym Honorowe Grand Prix podczas XXV KFPP w Opolu.

Amfiteatr Opolski to nie tylko miejsce zmagañ festiwalowych, ale tak¿e miejsce spotkañ kompozytorów, autorów tekstów, wykonawców - s³owem, twórców piosenek. Tam w³a¶nie dosz³o do pierwszego spotkania Pani Zdzis³awy i Romualda Lipko. Kolejny album piosenkarki, wydany w 1987 roku, zatytu³owany "Aleja Gwiazd" zawiera³ 2 Jego kompozycje: tytu³ow± "Alejê Gwiazd" oraz "W kolorze krwi". Na pytanie o pocz±tki wspó³pracy z Romualdem Lipko, Pani Zdzis³awa odpowiada:

"Nagrywa³am w³a¶nie kolejn± p³ytê, i dosz³am do wniosku, ¿e brakuje mi utworu, który móg³by j± promowaæ... Zwróci³am siê wiêc do Romualda Lipko, który zaproponowa³ dwa utwory na t± p³ytê. Jednym z nich okaza³a siê piosenka "W kolorze krwi", natomiast, co do drugiego... nie by³am do koñca przekonana. Jednak¿e - ze wzglêdu na to, ¿e by³y to pocz±tki naszej wspó³pracy - nie wiedzia³am, jak o tym powiedzieæ Romkowi... Postanowi³am powiedzieæ wprost, Roman zrozumia³ moje obiekcje i- w zamian za utwór, który "odda³am" - dosta³am w³a¶nie... "Alejê Gwiazd". Piosenka wystartowa³a w "Telewizyjnej Gie³dzie Piosenki" i ju¿ w pierwszym g³osowaniu otrzyma³a dwie nagrody: I Nagrodê w g³osowaniu jurorów, i po kilku godzinach, po przeliczeniu g³osów publiczno¶ci - tak¿e I Nagrodê w tej klasyfikacji".

Pewn± ciekawostk± jest bez w±tpienia fakt, i¿ jeden z twórców pyty- kompozytor utworu "¦wiat jest hojny" - Roman Hudaszek, podczas recitali promuj±cych "Alejê..." wystêpowa³ w podwójnej roli: muzyka oraz piosenkarza, wykonuj±c wraz z Pani± Zdzis³aw± piosenkê "¯ycie jest natchnieniem". Recitale te by³y tak¿e niepowtarzaln± okazj±, aby us³yszeæ w wykonaniu Pani Zdzis³awy utwory takie, jak "Hello", "Nagle wszystko siê skoñczy³o" oraz "Love Story".

Po sukcesie "Alei...", Romuald Lipko przedstawi³ piosenkarce kolejne swoje kompozycje... Nowa p³yta Pani Zdzis³awy zosta³a stworzona przez mê¿czyzn, ale z my¶l± o kobietach... P³yta pod znamiennym tytu³em "Serce" - wydana w 1989 roku, nagrana w³a¶nie z potrzeby serca, jest prawie w ca³o¶ci- poza jednym utworem- dzie³em kompozytorskim Romualda Lipko. Teksty - g³ównie Marka Dutkiewicza, ale tak¿e Jacka Skubikowskiego i Paw³a Mossakowskiego zmuszaj± do refleksji zarówno starszych s³uchaczy (piosenki: "Serce pali siê raz", "¯ycie od nowa", "Powiedz mi Panie", "Obca gra"), jak i m³odszych, którym dedykowana jest ca³a druga strona Albumu.

Nadszed³ wreszcie czas spe³niania marzeñ. 10 lat ¶piewania "Nie czekaj mnie w Argentynie" i musicale obejrzane w wersjach oryginalnych podczas wyjazdów na koncerty do USA dzia³a³y na wyobra¼niê. Marzeniem Artystki by³o nagranie p³yty z ariami z najpiêkniejszych musicali. W 1990 roku marzenie to uda³o siê spe³niæ - Pani Zdzis³awa z towarzyszeniem Filharmonii Narodowej nagra³a p³ytê "Musicale", na której znalaz³o siê 10 arii wybranych przez Gwiazdê w prezencie dla swoich s³uchaczy. P³ytê nagrano w dwóch wersjach: polskiej i angielskiej. To by³ kolejny wielki sukces, a recitale musicalowe koñczy³y siê owacjami na stoj±co i bisami wybranych przez publiczno¶æ utworów. Jerzy Gruza zaprosi³ J± do wspó³pracy z Teatrem Muzycznym w Gdyni, która trwa³a od wrze¶nia 1991- do kwietnia 1992 roku. Pani Zdzis³awa wystêpowa³a w spektaklu zatytu³owanym: "Musicale, musicale" wykonuj±c arie z musicali ,,Cats", "Evita", "Phantom Of The Opera" oraz "West Side Story".

Zdzis³awa So¶nicka nagra³a dotychczas wiele piosenek, które sta³y siê przebojami. Potwierdzeniem Jej popularno¶ci jest bez w±tpienia fakt, ¿e w czasie istnienia radiowego Magazynu Muzycznego "RYTM", w ci±gu ok. 6 lat Pani Zdzis³awa wprowadzi³a do plebiscytu 12 swoich piosenek, w tym 3 z nich dotar³y do 1 miejsca. Ogó³em piosenki Pani Zdzis³awy znajdowa³y siê w "pierwszej dziesi±tce" tego plebiscytu przez 110 tygodni.

W 1993 roku Pani Zdzis³awa pojawi³a siê "na chwilê" w telewizji lansuj±c swój kolejny przebój. Piosenka "Nikt nie b³±dzi sam" z muzyk± Jerzego Jaros³awa Dobrzyñskiego i tekstem Justyny Holm wystartowa³a w Radiowo- Telewizyjnym plebiscycie "Muzyczna Jedynka" zdobywaj±c Nagrodê Publiczno¶ci, która i tym razem potwierdzi³a, ¿e pamiêta i têskni za wystêpami Zdzis³awy So¶nickiej. Jednak dla Pani Zdzis³awy by³ to okres spe³niania swoich marzeñ, na który przyszed³ czas w³a¶nie teraz, po 20 latach ¶piewania... Wystawiono bowiem na sprzeda¿ dzia³kê w Konstancinie, o której wraz z mê¿em marzy³a przez wiele lat ...

Po wykarczoaniu buszu, który j± porasta³ przyszed³ czas na budowê. Powoli powstawa³ dom marzeñ Pani Zdzis³awy, która zaanga¿owa³a siê najpierw w projektowanie, a nastêpnie w wykañczanie domu. Ogromu pracy wymaga³ tak¿e ogród, który teraz jest dum± projektantów - Pani Zdzis³awy i Pana Jerzego, oraz ogrodnika - wykonawcy projektu. Jest w nim tak piêknie, ¿e Pani Zdzis³awa zaprojektowa³a okno w kominie (to prawda!!!), ¿eby po przebudzeniu móc patrzeæ na budz±cy siê w ogrodzie dzieñ. W nowym domu znalaz³o siê miejsce dla nowych domowników - dla Kiciuli (koteczka, oczywi¶cie) i dla Kalinki - piêknego rudzielca - setera irlandzkiego. Kalinka wype³nia swoj± rado¶ci± i ¿ywio³owo¶ci± ca³y dom, przybiegaj±c z pi³eczk± z najdalszych zak±tków ogrodu, kiedy tylko zobaczy swoich w³a¶cicieli.

Jednym z wielu go¶ci, którzy odwiedzaj± dom jest Romuald Lipko. To w³a¶nie On podczas jednego ze spotkañ zbeszta³ Pani± Zdzis³awê za tak d³ugie milczenie, stwierdzaj±c i¿ "to wstyd, ¿eby taki talent siedzia³ w domu i nic nie robi³!". Tak¿e publiczno¶æ nie zapomnia³a swojej Gwiazdy ! P³yta "The Best Of Zdzis³awa So¶nicka" - wydana w 1997 roku, zawieraj±ca najwiêksze przeboje Pani Zdzis³awy oraz nowsze, nie publikowane dotychczas (jak np. "Nikt nie b³±dzi sam") by³a doskona³ym momentem, aby udowodniæ Pani Zdzis³awie, ¿e s³uchacze dalej czekaj± na spotkania. T³umy pojawiaj±ce siê w sklepach muzycznych, gdzie Pani Zdzis³awa podpisywa³a p³ytê by³y zachêt± do dalszej pracy. Zaproszenie i wystêp na KFPP w Opolu, w 1998 roku by³ dodatkowym potwierdzeniem. Pierwsze takty piosenki zag³uszy³a owacja publiczno¶ci, która na ka¿d± kolejn± frazê odpowiada³a Pani Zdzis³awie oklaskami. "To by³y cudowne, niezapomniane chwile"- wspomina Pani Zdzis³awa.

I w³a¶nie te chwile, oraz namowy i upór Romualda Lipko przyczyni³y siê do nagrania kolejnej p³yty. Pan Romuald nie tylko zmobilizowa³ Pani± Zdzis³awê do jej nagrania, ale skomponowa³ wiêkszo¶æ utworów na t± p³ytê. Jest On tak¿e producentem "Magii Serc", której premiera odby³a siê 28 pa¼dziernika 1998 roku.

Piêkno utworów zamieszczonych na tej p³ycie docenili tak¿e twórcy filmu "Krugerandy" (premiera w listopadzie 2002 roku). Wykorzystano w nim utwory: "Bêdzie, co ma byæ", "Ca³y mój ¶wiat" oraz najbardziej wzruszaj±cy "Wokó³ Ciebie kr±¿y ¶wiat" - utwór, który znalaz³ siê na p³ycie tylko dziêki... nieodpartemu urokowi Pani Zdzis³awy i fenomenalnym wrêcz zdolno¶ciom Romualda Lipko. Na kilka dni przed ostateczn± rozmow± z przedstawicielami firmy Sony, która mia³a wydaæ "Magiê..." Pani Zdzis³awa zaprosi³a do siebie Romualda Lipko... Dwa dni przed planowanym spotkaniem, podczas kolacji Pani Zdzis³awa przyzna³a, ¿e jej marzeniem jest, aby na p³ycie znalaz³o siê co najmniej 12 utworów... Pan Romuald zareagowa³ pytaniem: "A nie wystarczy Ci 11- ju¿ przygotowanych do nagrania?". Odpowiedzi± na pytanie by³ zawiedziony wzrok Pani Zdzis³awy... Nastêpnego ranka, do kuchni, gdzie Pani Zdzis³awa przygotowywa³a ¶niadanie, wszed³ Romuald Lipko, i z rozbrajaj±cym u¶miechem powiedzia³: "Chod¼, mam dla Ciebie piosenkê...". Po chwili siedzia³ ju¿ przy fortepianie i gra³ niesamowit± kompozycjê, maj±c dok³adnie u³o¿ony aran¿ piosenki, który niewiele ró¿ni³ siê od tego, co s³yszymy na p³ycie... Po prostu, tego ranka przyniós³ gotow± piosenkê, a trzeba wiedzieæ, ¿e dobre utwory powstaj± najczê¶ciej bardzo d³ugo i- nierzadko - wymagaj± wielu poprawek! Pani Zdzis³awa by³a zachwycona! Dzieñ up³yn±³ na dalszych rozmowach o powstaj±cym w³a¶nie albumie. Kolejnego poranka odby³o siê spotkanie z przedstawicielami Sony... Po krótkiej rozmowie Pan Romuald usiad³ przy fortepianie i... zaleg³a cisza. Po chwili odwróci³ siê i zapyta³: "Nagra³a¶ to ?". Na szczê¶cie, w chwili "premiery" kompozycji, czyli poprzedniego poranka - Pani Zdzis³awa w³±czy³a magnetofon! Dziêki temu spe³ni³o siê Jej marzenie i na p³ycie znalaz³o siê 12 premierowych piosenek! Nie sposób nie wspomnieæ o autorach tekstów piosenek z p³yty "Magia Serc". Tak¿e Im zawdziêczamy emocje i wzruszenia, jakie towarzysz± nam podczas s³uchania "Magii...". Markowi Dutkiewiczowi dziêkujemy za "Anio³a Stró¿a"- (oraz za teksty piosenek z p³yty "Serce"), Luizie Staniec za niesamowite chwile, podczas s³uchania min. "Chwili", natomiast Andrzejowi Mogielnickiemu za niespotykan± wra¿liwo¶æ, dziêki której powsta³o wiêkszo¶æ tekstów "Magii...", min. wspomniany wy¿ej utwór "Wokó³ Ciebie kr±¿y ¶wiat".

26 sierpnia 2000 roku mia³a miejsce premiera kolejnej p³yty. W cyklu "Z³ota kolekcja", Pomaton EMI wyda³ p³ytê ze "Z³otymi Przebojami" Pani Zdzis³awy, zatytu³owan± "Kochaæ , znaczy ¿yæ", na której znalaz³y siê takie hity jak: "Dom, który mam", "Kochaæ, znaczy ¿yæ", "Julia i ja", "Aleja gwiazd", "Serce pali siê raz", "Nie czekaj mnie w Argentynie" i wiele, wiele innych...

O Pani Zdzis³awie pamiêtaj± tak¿e producenci programów telewizyjnych. W ostatnim okresie bra³a udzia³ min. w programach: "Jaka to melodia", "¦piewaj±ce Fortepiany" i "Droga do Gwiazd".

Ma na swoim koncie udzia³ w ok. 300 programach telewizyjnych, nagranie kilkunastu recitali dla Telewizji Polskiej i zagranicznych stacji telewizyjnych.

Od listopada 2002 roku Pani Zdzis³awa prowadzi³a w I Programie Polskiego Radia cykl audycji po¶wiêcony Przegl±dom i Festiwalom Piosenki - na tej kanwie opowiada³a o gwiazdach, które bra³y w nich udzia³ i "zdradza³a" niektóre ciekawostki.

W Noc Sylwestrow± 2002/2003 mogli¶my podziwiaæ Pani± Zdzis³awê w PR II TVP, w "Koncercie ¯yczeñ" emitowanym "na ¿ywo" ze studia. Na ¿yczenie telewidzów Zdzis³awa So¶nicka wykona³a dwie piosenki: "Taki dzieñ zdarza siê raz", oraz "Alejê Gwiazd". Bardziej wytrwali telewidzowie zapewne ogl±dali tak¿e retransmisjê koncertu z Poznania.
Tak rozpoczêty Nowy Rok nie móg³ zakoñczyæ siê inaczej, jak tylko kolejnymi koncertami... Grudzieñ 2003 roku Pani Zdzis³awa spêdzi³a pracowicie wystêpuj±c wraz z Orkiestr± Zbigniewa Górnego, podczas tournee w USA. Po ¦wiêtach spêdzonych wraz z Rodzin± w Polsce, nadszed³ kolejny Sylwester, który wraz z mê¿em spêdzi³a w ... Australii, a konkretnie w Sydney. Mieszkañcy Tego miasta - jako pierwsi ka¿dego roku - witaj± Nowy Rok. Koncert odbywa³ siê na wzgórzu, z którego rozci±ga³ siê widok na ca³e miasto, o¶wietlone - jak co roku tej nocy- tysi±cami barw z roz¶wietlonego podczas pokazu sztucznych ogni nieba. Niesamowita prezentacja jest organizowana dla mieszkañców miasta i go¶ci, przyje¿d¿aj±cych specjalnie, aby spêdziæ t± niesamowit± noc w³a¶nie w Sydney. Za po¶rednictwem stacji telewizyjnych podziwiaj± go tak¿e mieszkañcy ca³ego ¶wiata...

¼ród³o: Agnieszka Kacalak

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.