The Stone Roses

The Stone Roses The Stone Roses - brytyjska grupa muzyczna, działająca w Anglii w późnych latach osiemdziesiątych i wczesnych dziewięćdziesiątych. Wraz z Happy Mondays stanowiła trzon scen madchester i baggy, aczkolwiek część krytyków utrzymuje, że nurt madchester miał miejsce "obok" zespołu, bez jego aktywnego udziału. Wokalista Ian Brown nienawidził terminu madchester i często wszczynał dyskusje z używającymi go dziennikarzami. Grupa wywarła wielki wpływ na późniejszą scenę britpopową; na przykład Liam Gallagher z Oasis twierdzi, że postanowił zostać gwiazdą rocka po jej koncercie.

Stone Roses uformowali się na początku lat 80 w Manchesterze. Pierwotnie nosili nazwę The Patrol, grywali wtedy w Lostock Youth Club i w South Trafford College. W składzie : Ian Brown(wokal), John Squire(gitara), Alan "Reni" Wren (perkusja), Pete Garner(bas) oraz Andy Couzens(gitara) debiutowali na uniwersytecie w Manchesterze 2 października 1985 roku.
Z tego czasu pochodzi ich pierwszy singiel - "So Young/Tell me", od którego to Stone Roses zaczęli brzmieć bardziej punk'owo.
W 1986 z zespołu (na skutek spięć z menagerem) odszedł Andy Couzens, a następnie z pierwotnego składu wyłamał się basista - Pete Garner, na którego miejsce zatrudniono Gary'ego "Mani" Moufield'a.
Od tej pory można zaobserwować wyraźny rozwój zarówno w muzyce jak i w promowaniu własnej marki i unikalnego stylu.
Ich pierwsza płyta jak później sami przyznali została zainspirowana przez zamieszki studenckie z 1968 z Paryża( na okładce płyty znajdują się odpowiednio nawiązujące do flagi francuskiej, motywy kolorystyczne).
Stone Roses występowali na takich wydarzenaich muzycznych jak Woodstock, grali na Spike Island czy Glasgow Green.
W 1990 w wyniku kłopotów z kontraktem ze studiem Silverstone, zespół zmuszony był zawiesić swoją twórczość na cztery lata.
Następna płyta - "Second Coming" została wydana na kontrakcie z Geffen Studios i miała bardziej blues'owo-rockowy charakter. Ich druga płyta jest prawdziwą mieszanką stylów m.in można dopatrzeć się wpływów takich nurtów muzycznych jak hard rock, folk, dance-rock (znaczną rolę na ten krążek odegrała twórczość The Byrds i Led Zeppelin).
W marcu 1995 roku zespół opuścił "Reni", co było "początkiem końca Stone Roses", na jego miejsce zatrudniono Robbie'go Maddix'a, który wcześniej pracował m.in z Simply Red.

Główną przyczyną spadku statusu zespołu było odwołanie ich planowanego występu na Glastonbury Festival w 1995 roku, z powodu kontuzji Johna Squire'a. Trasę przeniesiono na listopad; bilety rozeszły się w przeciągu jednego dnia.

W 1996 roku John Squire, opuścił zespół po kłótni z pozostałymi członkami, jego miejsce zastąpił Aziz Ibrahim jednak po sześciu miesiącach Brown i "Mani" zdecydowali się na ostateczne rozwiązanie Stone Roses.
Przyczyną tej decyzji były dwa nieudane koncerty na Banicassim Festival i Reading Festival.

Cała twórczość Stone Roses czasem idealizowała otoczenie, a czasem je krytykowała, słowa krytyki najczęściej kierowano w stronę polityki (np. piosenka "Elizabeth My Dear" krytykuje monarchię).
Stone Roses istotnie wpłynął na twórczość takich artystów jak : Oasis, Pulp, Suede, Coldplay, Manic Street Preachers, Kasabian, Stereophonics, The Bluetones, a także The Verve.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.

Utwory tego wykonawcy

Brak reklam w których wykorzystano utwory tego wykonacy.