UWAGA!
Minęło 5453 dni od ostatniej odpowiedzi w tym temacie. Może być już ciut przeterminowany ;)

♫ Biblioteki muzyczne

  • Strona:
  • 1

huviretki

huviretki+4581

  • morderator
  • Miejscowość: Suomi
  • Wiadomości: 30 832

#1 2009-03-29 12:19

Zakładam temat tu, bo w dziale reklam był off-topic. Mam nadzieję, ze czarna444 czyta też tutaj uważnie.

czarna444 :

to NIE działa tak, że najpierw komponują dla kogoś (Orange), a później umieszczają dla wszytkich na Paris Music (to tylko dla mnie jest logiczne??). Jest jeszcze coś takiego jak prawa autorskie (i wtedy należą one wyłącznie do Orange)

No to ja bym się bardzo chętnie dowiedziała jak to DZIAŁA. Bo wg Twojej logiki jesli ktoś zapłaci za coś, co jest w zbiorach Paris Music, to nabywa praw autorskich. Czyli automatycznie dany kawałek nie jest już dostepny dla innych (znika? jest zablokowany?) ani do kupienia, ani tym bardziej do spiracenia. To ja chyba jestem za głupia, żeby pojąć, jak coś, za co zapłaciło Orange (czy jakakolwiek inna firma) i ma do tego prawa autorskie, może być dostępne do kupienia przez inne firmy. Możesz mi to wyjasnić, czarna444?

Ostatnio edytowany przez huviretki (2009-03-29 12:20)


Popieram to i to.
Tego nie czytać, broń Boże!
___________________________________________________________________________
Badasses come in small packages.


Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie

klin

klin+45

  • wymiatacz
  • Miejscowość: Wrocław
  • Wiadomości: 445

#2 2009-03-29 18:21

Nie wiem jak to dokładnie wygląda, trzeba poczytać w regulaminie Paris Music i podobnych stron. Jednakże moim zdaniem Orange nie musi posiadać praw autorskich, aby wykorzystać jakiś utwór w reklamie. Mogli wykupić licencję, która pozwala na wykorzystanie melodii w spocie. Według mnie twórcy reklamy wyszukali utwór w banku muzyki i wykupili licencję na niego. Nie był skomponowany specjalnie dla nich.
Na takiej zasadzie działa Royalty free. Np. fotograf przesyła swoje zdjęcie do banku zdjęć, firma, która chce je wykorzystać w reklamie lub na stronie internetowej wykupuje na to licencję. Zyskiem z tego dzielą się bank zdjęć i fotograf. A to samo zdjęcie mogą wykorzystać (czyli wykupić na nie licencję) też inne firmy, ale prawa autorskie wciąż posiada fotograf lub bank zdjęć.

Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie

huviretki

huviretki+4581

  • morderator
  • Miejscowość: Suomi
  • Wiadomości: 30 832

#3 2009-03-29 19:26

Czyli nie ma mowy o żadnych prawach autorskich. Brzmi logicznie. :)


Popieram to i to.
Tego nie czytać, broń Boże!
___________________________________________________________________________
Badasses come in small packages.


Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie

czarna444

czarna444+100

#4 2009-05-14 15:07

huviretki :

Zakładam temat tu, bo w dziale reklam był off-topic. Mam nadzieję, ze czarna444 czyta też tutaj uważnie.

czarna444 :

to NIE działa tak, że najpierw komponują dla kogoś (Orange), a później umieszczają dla wszytkich na Paris Music (to tylko dla mnie jest logiczne??). Jest jeszcze coś takiego jak prawa autorskie (i wtedy należą one wyłącznie do Orange)

No to ja bym się bardzo chętnie dowiedziała jak to DZIAŁA. Bo wg Twojej logiki jesli ktoś zapłaci za coś, co jest w zbiorach Paris Music, to nabywa praw autorskich. Czyli automatycznie dany kawałek nie jest już dostepny dla innych (znika? jest zablokowany?) ani do kupienia, ani tym bardziej do spiracenia. To ja chyba jestem za głupia, żeby pojąć, jak coś, za co zapłaciło Orange (czy jakakolwiek inna firma) i ma do tego prawa autorskie, może być dostępne do kupienia przez inne firmy. Możesz mi to wyjasnić, czarna444?

hahahahahahhahahahhahah no nie mogę, dopiero dzisiaj tu trafiłam, trzeba było mi podesłać linka na priv to bym Ci wyjaśniła krok po kroku mój tok rozumowania skoro jest za trudny...

kolega wyżej bardzo dobrze napisał...

ale na wypadek jakbyś nie zrozumiała to napiszę jeszcze raz

Opcja 1.
załóżmy że Orange ma własnego kompozytora który u nich pracuje ( umowa o pracę). kompozytor ten tworzy utwór, który jest wykorzystany w ich reklamie - prawa autorskie do utworu posiada wyłacznie Orange (chyba że w umowie o prace jest inaczej.. ale z regóły jest tak jak napisałam) czyli napiszę drukowanymi jeszcze raz SAM KOMPOZYTOR NIE MA DO SWOJEGO DZIEŁA PRAW AUTORSKICH DLATEGO ŻE PRACUEJ DLA ORANGE - w tym roku na studiach przerabiałm dokładnie zagadnienie praw autorskich..

Jeśli ten kompozytor załóżmy dzisiaj złożyłby wypowiedzenie z pracy - to prawa autorskie jeszcze przez 2 lata należą do Orange czyli kompozytor nie może wykorzystać nigdzie indziej skomponowanego przez siebie utworu.

Orange jako jedyny prawny posiadacz praw autorskich trzyma sobie skomponowany przez swojego kompozytora utwór u siebie w szufladzie i z nikim się nie dzieli bo to oni zapłacili kompozytorowi za jego prace, więc dając go komukolwiek np. Paris Music zrobiliby im prezent charytatywny.

Opcja 2.
Paris Music zatrudnia setki kompozytorów, no moze nie zatrudnia , bo z tego co tam doczytałam to jest to szansa dla tych mniej znanych aby się wypromować więc oni chyba sami się tam zgłaszają ..jakkolowiek...
są tam pzreróżne utwory, kótre możesz wykorzystać po wykupieniu licencji - licencja to nie to samo co prawa autorskie. Licencja daje Ci tylko możliwość skorzystania z czyjegoś dzieła a nie "kupienia sobie do niego wyłącznych praw"

I teraz sytuacja Orange wykupuje licencje i wybiera sobie dowolny utwór - więc Orange ma licencje co daje im możliwość wykorzystania utworu w reklamie. Paris Music ma nadal prawa autorskie do utworu.



A teraz ostatnie rozwiązanie jakżesz trudnej dla Ciebie zagadki
Jeżeli utwór jest "skomponowany na potrzeby reklamy" (bo tego dotyczyła dyskusja w innym wątku) to dla mnie jest to opcja 1. Czyli Orange ma własnego kompozytora zatrudnionego u siebie, albo podpisuje z twórcą umowę o dzieło (z regóły jest tak że taka umowa jest na korzyść dla firmy zatrudniającej) dlatego ORANGE ma  do tego utworu pełne prawa i niby po co mieliby robić prezent Paris Music i później niby umieszczać utwór na ich stronach. PO CO?  - zrozumiało dziecko teraz??

Następnym razem jak zdecydujesz się zacytować moje słowa w innym wątku to przynajmniej zacytuj ich całosć, a nie fragment wycięty z kontekstu!

Dziękuję.

Ostatnio edytowany przez czarna444 (2009-05-14 15:22)


Wszystkie utwory z KSD, Top Model, PM, Hotel 52, Szpilki na Giewoncie, Prosto w serce, Brzyduli i niektórych trudnodostępnych REKLAM są do pobrania
w chomiku Czarna444

Jeśli pomogłam --> + ;)
Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie

czarna444

czarna444+100

#5 2009-05-14 15:59

huviretki napisał:
A gdzie jest kłamstwo w zdaniu: "Uprzejmie informuję, że muzyka komponowana jest specjalnie na potrzeby
naszej firmy, nie udzielamy informacji kto jest jej wykonawcą."  ?
Skąd wiesz, że kompozycja nie została stworzona specjalnie dla nich? Słyszałeś ją gdzieś indziej? Jesli mają ją z Paris Music, to zapłacili za licencję i mają prawo pisać, że to utwór DLA NICH. A może to nieprawda, że nie udzielają informacji, kto jest wykonawcą? No przecież nie udzielają.

czarna444 napisała:
Paris Music to biblioteka muzyczna ,w której znajdują się utwory, które po zapłaceniu licencji można dowolnie wykorzystać - również Ty jeśli byś ją opłacił mozesz je wykorzystać,... i wtedy nie będzie to utwór skomponowany specjalnie dla Ciebie ;] to chyba oczywiste. Specjalnie dla Ciebie to by było jakbyś np poprosił kumpa żeby skomponował jakiś utwór muzyczny do Twojego np filmiku który własnie sobie naręciłeś... 

jakkolwiek ja widzę różnicę między "specjanie skomponowany dla potrzeb reklamy" a "wzięty na potrzeby rekłamy z biblioteki Paris Music" , która jest ogólno dostępna dla wszytkich na całym świecie

dziewczyno ty chyba faktycznie masz problem ze zrozumieniem zdania "stworzony na potzrenby reklamy" na dodatek w tamtym wątku kłócisz się że jak utwór pochodzi z Paris to orange po zapłaceniu im za licencje ma prawo pisać że mają wyłaczne prawa, a w tym wątku odwracasz kota ogonem i twierdzisz że to ja tak uważam - meksyk poprostu

dla wszystkich forumowiczów zamieszczam linka http://muzykazreklam.pl/t8385.html bo tam jakoś wszysscy zatrybili o co chodzi oprócz Ciebie.. z resztą z Twojego powodu Cing zamknęła wątke - ale widzę jeszcze Ci mało..


Wszystkie utwory z KSD, Top Model, PM, Hotel 52, Szpilki na Giewoncie, Prosto w serce, Brzyduli i niektórych trudnodostępnych REKLAM są do pobrania
w chomiku Czarna444

Jeśli pomogłam --> + ;)
Oceń wiadomość: 1Tak 0Nie
  • Strona:
  • 1