UWAGA!
Minęło 5849 dni od ostatniej odpowiedzi w tym temacie. Może być już ciut przeterminowany ;)

♫ Sugestie - potrzebne zmiany

  • Strona:
  • 1

WhizzKid

WhizzKid

  • użytkownik
  • Wiadomości: 42

#1 2007-05-27 18:34

Na wstępie: fajny serwis, i przydatny. Ale mam kilka zastrzeżeń. Pragnę tylko dodać, że to tylko moja opinia, ale proszę ją wziąć pod uwagę. Zacznę od szaty graficznej. Uważam, że zasadniczo można przyczepić się do dwóch rzeczy:

1. Kolorystyki
2. Rozkładu obiektów na stronie

No to zaczynamy "ochrzan"...

1. Pomarańczowe napisy na bordowym tle - uważam, że czytelność takiej strony mogę ocenić... przeciętnie. Nie jest źle, ale dobrze też nie. Ponadto takie przytłumione kolory... aż chce mi się... chrrr... hę? A no... Krzykliwe tutaj działałby odwrotnie, ale równie źle, dlatego proponuję neutralne - biały z lekkim ewentualnie odcieniem szarości, czarne napisy, ziolone/ciemno-zielone elementy strony typu tło wyszczególnienia nazwy menu, linki etc.

2. Sorry, ale słabo:

• na środku strony jest sporo wolnego miejsca, opis jest jakby z boku
• filmy są na dole strony
• komentarze jeszcze bardziej na dole
• tytuł utworu i ostatnia aktualizacja - trochę "poza kontekstem", daleko od czegokolwiek
• menu z prawej strony - a czyta się od lewej, więc traci się cenny czas na jego poszukiwanie (niby ułamki sekundy, ale przyzwyczajenie do standartów)
• nie widać granic między częściami strony, tj. wg mnie można to zrobić lepiej
• puste "paski" po bokach strony - strata miejsca po raz drugi

Wnioski: strona jest trochę nieczytelna, o niezbyt intuicyjnym rozkładzie elementów, zajmuje za dużo miejsca, nieco trudno się po niej poruszać. Przynajmniej zawsze tracę cenne sekundy ileś razy z rzędu szukając czegoś na stronie.

Ale żeby krytyka była konstruktywna, proponuję porównać mój przykładowy układ strony z obecnym (chodzi o konkretną pozycję, tj. filmik, reklamę czy coś tam; tyczy się to także reszty interfejsu):

http://images20.fotosik.pl/395/d95c243123b7b371m.png

Układ robiony w MS Paint, nie sugerujcie się wszystkimi proporcjami (chociaż są one wzięte z mojego ekranu), można tutaj trochę manipulować, ale jest tutaj duża oszczędność miejsca:

Drugi problem, o którym rozmawiałem już z Azis: dając linki do utworów na rapidshare.de łamiecie prawo cywilne i karne. A że strona robi się popularna, to niedługo zrobicie za mięso armatnie dla polskiej policji (patrz: problemy serwisów z napisami do filmów).

Wszystkim radzę przeczytanie cyklu artykułów:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=130
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=133
http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=8&a=134

Można tez wiedzę uzupełnić tym artykułem:

http://pawel.kraszewscy.net/Piractwo_komputerowe

Jest swoista baza do jakiejkolwiek działalności w internecie. Proszę przeczytać wszystkie artykuł do końca. Pragnę tutaj zaznaczyć, że opisane formy obrony nie mają żadnego zastosowania w przypadklu tak jawnego i publicznego serwisu (jest zresztą o tym wspomniane w powyższych tekstach w sposób pośredni). Opisane zagrożenia są poważne i jak najbardziej REALNE.

Sugeruję dawać linki ed2k, umieścić link do eMule i wyjaśnić, jak używać tych linków. Niech wygodniccy sobie radzą.

Dobrze by też było dać komunikat który się wyświetla przed każdym napisaniem postu/wątku (z tym, że osoby zalogowane mogłby mieć możliwość wyłączenia go), o problemie linków do eMule, poprawnej pisowni w ramach szacunku dla innych użytkowników, nie dublowaniu wątków.

Co do poprawnej pisowni w internecie - dwa linki:

http://www.firefox.pl - przeglądarka internetowa posiadająca wbudowany moduł sprawdzania pisowni
http://www.bykom-stop.avx.pl/ - kampania na rzecz poprawnej pisowni w internecie

Pozdrawiam i dzięki za stworzenie takiego serwisu...

PS. Kolejne sugestie zamieszczę, jak zajmiecie się tymi ;-)

Ostatnio edytowany przez WhizzKid (2007-05-27 18:37)Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie

Snapshot

Snapshot+289

#2 2007-05-27 21:34

No to czas na odpieranie ataku ;) Nie, nie, tak na serio to gratuluję najdłuższego postu na forum - oby tak dalej ;) Zacznijmy od dwóch pierwszy problemów: kolorystyki i układu. Strona powstała 3 lata temu. Stworzenie jej było dla mnie w pewnym sensie zwieńczeniem moich dotychczasowych umiejętności webmasterskich. Od początku do końca moja robota, żadnych gotowców. Tworząc strony internetowe zawsze kieruję się zasadą: oryginalność. A tego chyba rypce nie brakuje. Jak na tamten czas to była pierwsza strona o takiej tematyce. Po premierze chęć rozwoju odeszła. Wróciła nie dawno. Po zdobytych przez ten czas nowych doświadczeń, z różnych dziedzin tworzenia stron zacząłem zauważać niedociągnięcia. I tu właśnie dostrzegłem rzeczy o których mówił WhizzKid. W 100% się z nim zgadzam, już od dłuższego czasu mam w planie coś z tym zrobić. Kolorystyka niezbyt dobrze dobrana, a nawigacja to tragedia (choć oryginalności jej nie brak ;) ). Jednak aktualnie nie mogę się tym zająć. Pracuję nad swim portfolio, a potem tworzę kolejny projekt, na którego rozpoczęcie czekam z niecierpliwością. Ale nie martwcie się, za 2, 3 miesiące jeśli będę odnajdę wolny czas, to coś stworzę. Mam już pewną własną wizję nowego designu. Kolory i nawigacja niby podobna do aktulanej, ale - musicie mi wierzyć - z większą użytecznością.

Co do kwestii prawnych. Od dawna mam z tym dylemat. Jeśli chodzi o linki na forum. Każdy user jest odpowiedzialny za swoje wypowiedzi na forum. Osobiście nie za bardzo popieram podrzucania każdemu extra piosenki - tak powstaje nieudolność sieciowa, a ludzie zamiast "googlować", albo używać p2p wolą podać e-mail i gg, i czekają na zbawienie. Nie tędy droga. Tak więc lepiej nie podawać linków, choćby ze względu na to że rozleniwiamy społeczeństwo. A tak po za tym, u nas to nie piractwo, proszę wejść na forum.o2.pl - ściągniesz wszystko...

Ortografia - cholernie duży problem. Ale i trzeba pamiętać, że każdemu może się zdarzyć (pewnie sam narobiłem kilka byków :P). Jeśli widzę błąd w temacie - poprawiam. Jeśli w poście - niech się wstydzi i tyle. Odpowiedzialność niech bierze Pani wychowawczyni z 1-3 ;)

Sumując: poruszane przec Ciebie problemy są przezemnie znane i czekają w todo. Jednak dziękuję za wytknięcie - to zawsze duża motywacja. Bo jeśli za dużo chwalą, to też źle ;)

Oceń wiadomość: 0Tak 0Nie
  • Strona:
  • 1